Co opiekunka osób starszych wiedzieć powinna: Karta EKUZ
Podejmując pracę za granicą, trzeba nie tylko zadbać o dokumenty związane z zatrudnieniem, ale również warto pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Ciężko bowiem przewidzieć czy podczas pracy nie złapie nas zwykłe przeziębienie, czy też np. jakaś kontuzja wymagająca konsultacji lekarskiej lub inne zdarzenia losowe. Potwierdzeniem prawa do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego poza granicami Polski jest karta EKUZ. Czy jest ona obowiązkowa ? kto się o nią ubiega ? do czego uprawnia ? i co jeśli nie mam jej przy sobie ? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do korzystania na terenie UE z niezbędnych świadczeń zdrowotnych, które są finansowane przez NFZ. Karta EKUZ wydawana jest osobom ubezpieczonym oraz posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych w Polsce. Jej celem jest umożliwienie osobie ubezpieczonej, kontynuowanie pobytu za granicą w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. Podsumowując EKUZ to dokument potwierdzający, że jest się osobą ubezpieczoną i uprawnioną do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu za granicą.
Rodzaje Karty: Karta EKUZ może być turystyczna lub pracownicza. Aby otrzymać kartę EKUZ turystyczną należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim, bądź Delegaturze NFZ, który jest właściwy ze względu na adres zamieszkania. Wniosek można złożyć osobiście – wówczas karta powinna zostać wydana od razu na miejscu, pocztą, faxem lub za pomocą poczty elektronicznej - w takich przypadkach karta powinna zostać wydana w ciągu 3 dni. Karta wydawana jest w językach narodowych państw członkowskich UE, wygląda analogicznie, jak i zawiera te same, podstawowe dane osobowe. O kartę EKUZ pracowniczą wnioskuje pracodawca, który deleguje pracownika do pracy w innym kraju członkowskim UE. W tym celu pracodawca najpierw składa wniosek do ZUS o wydanie druku A1 (zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej), a następnie wniosek do NFZ o kartę EKUZ. Pracownik powinien upoważnić pracodawcę do złożenia wniosku i wydania karty w jego imieniu. ZUS powinien wydać potwierdzony druk A1 w ciągu 14 dni, po czym pracodawca może wnioskować o kartę EKUZ. Po otrzymaniu karty, pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie przekazać ją pracownikowi.
Karta EKUZ nie jest obowiązkowa, natomiast zawsze warto ją mieć wyjeżdżając z Polski do innego kraju UE, ponieważ zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej. Za udzieloną pomoc osoba ubezpieczona nie ponosi żadnych kosztów. Gdyby pacjent został obciążony kosztami leczenia, wówczas posiadając kartę EKUZ, po wcześniejszym opłaceniu rachunku, można ubiegać się o zwrot kosztów w odpowiednim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
Jeżeli osoba ubezpieczona nie posiada ważnej karty EKUZ podczas pobytu za granicą, a ulegnie np. wypadkowi, wówczas świadczeniodawca (instytucja udzielająca nam pomocy) ma prawo potraktować nas jako osobę nieubezpieczoną i w związku z tym obciążyć nas całościowymi kosztami leczenia, po stawkach komercyjnych, które często są znacznie wyższe, niż te jakie zwraca NFZ. W sytuacji, gdy pracodawca nie dopilnuje swojego obowiązku i nie zgłosi pracownika do ubezpieczenia, a będzie on miał potrzebę skorzystania z usług medycznych za granicą, wówczas pacjent będzie zmuszony pokryć w całości koszty leczenia. Dlatego, podejmuj współpracę z firmami, które mają sprawdzoną opinie, dosyć długo działają na rynku, które są zrzeszone w różnych stowarzyszeniach - oznacza to bowiem, że są związane innymi zobowiązaniami i dbają o swoją przyszłość i wizerunek.
wskazówki od Koordynatora SAO:
- Podczas wizyty pokaż kartę EKUZ jak najwcześniej.
- Mniej przy sobie dokument potwierdzający tożsamość oraz kserokopię karty (najlepiej zabierz ze sobą kilka przed wyjazdem)
- W przypadku wyjazdu, który np. nie był wcześniej planowany: Wyrobienie karty EKUZ pracowniczej trochę trwa jak wspominaliśmy wyżej. Fakt, że karta nie została jeszcze przekazana przez pracodawcę nie oznacza z góry, że nie jest się ubezpieczonym. Jeśli pracodawca dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia i złożył wniosek o EKUZ, to w razie konieczności wciąż można skorzystać z usług lekarza, a zwrot kosztów powinien zostać dokonany (po spełnieniu wszystkich warunków).
- Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach pacjent może się zgłaszać bezpośrednio do szpitala, bez skierowania.
- W przypadku braku karty EKUZ podczas wizyty (np. zapomnieliśmy jej zabrać ze sobą) lekarz wystawi rachunek. W ciągu 10 dni od wizyty należy dostarczyć EKUZ a lekarz zwróci pobraną kwotę. W pilnych przypadkach NFZ może wydać Certyfikat Zastępujący EKUZ.
- Po powrocie do Polski można wystąpić o zwrot kosztów zwracając się z wnioskiem do właściwego oddziału NFZ. Pamiętaj! Do wniosku musisz załączyć: oryginały rachunków i dowodów zapłaty.
- Należy jednak pamiętać, że w większości państw członkowskich UE ubezpieczony ponosi część kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami rzeczowymi i koszty te nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (tzw. kwota współfinansowania). W Niemczech pacjenci płacą za część kosztów, a więc zobowiązani będą do tego też osoby posiadające EKUZ. Te opłaty dotyczą miedzy innymi pobytu w szpitalu - jest to 10 euro za dzień, jeśli jednak przebywa się 28 dni w ciągu roku to jest się zwolnionym z opłat za pozostałe dni. Transport karetką jest bezpłatny gdy zagrożone jest życie, dopłata wynosi 10% ceny - nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10.
- Należy korzystać z placówek posiadających podpisaną umowę z regionalną kasą chorych -oznaczone napisem „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”
- Należy pamiętać, że warunkiem ubiegania się o zwrot kosztów jest spełnienie określonych wymagań w zakresie wniosku o zwrot oraz załączonej dokumentacji stosownie do rodzaju świadczeń, w tym np. posiadania skierowania czy recepty.
- Nalezy pamiętać, że zwrot dokonany będzie do wartości świadczenia w Polsce.
- W przypadku utraty przez posiadacza karty uprawnień do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez NFZ przed upływem okresu ważności EKUZ, posługiwanie się kartą jest nieuprawnione.
Wiecej informacji:
Nardowy Fundusz Zdrowia: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/ ,
Nasz poprzedni artykuł: Jak uzyskać opiekę medyczną w ramach niemieckiej publicznej służby zdrowia?