Konferencja 2016
RELACJA
27 września 2016 r. odbyła się w Warszawie Konferencja „Perspektywy rynku delegowania pracowników w kontekście zmian prawnych”. Organizatorami wydarzenia byli Sekcja Agencji Opieki i Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia. Konferencja była dpowiedzią na liczne zapytania przedsiębiorców dotyczące mających miejsce i planowanych zmian w przepisach prawnych regulujących transgraniczne zatrudnienie pracowników. W Konferencji uczestniczyło około 180 słuchaczy.
Podczas wydarzenia zaproszeni prelegenci omówili m.in.:
- polską ustawę o delegowaniu pracowników
- nowe uprawnienia Inspektorów Pracy
- planowane zmiany w Dyrektywie 96/71/WE
- ewentualne zmiany w rozporządzeniu 883/2004
- zmiany na rynku niemieckim
- praktyczne informacje dotyczące delegowania pracowników za granicę
Konferencję otworzył Pan Krzysztof Jakubowski, Przewodniczący Sekcji Agencji Opieki, Członek Zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, który przedstawił zebranym informacje na temat bieżących i przyszłych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami i branżą. Do najważniejszych z nich zaliczył m.in. prawdopodobieństwo zmian w rozporządzeniu 883/2004. W swojej wypowiedzi podkreślił rolę Stowarzyszenia i Sekcji w pracach przy tworzeniu kluczowych dla agencji zatrudnienia aktów prawnych.
Dalej spotkanie poprowadził Pan Andrzej Godlewski, doświadczony dziennikarz, żywo zainteresowany tematyką delegowania pracowników za granicę.
Jako pierwszą o wystąpienie poproszono Panią Agnieszkę Wołoszyn, Wicedyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pani Dyrektor przedstawiła zebranym przebieg prac oraz najważniejsze zapisy ustawy implementującej Dyrektywę 2014/67/UE tzw. dyrektywę wdrożeniową. Ustawa weszła w życie 18 czerwca br., najważniejsze zmiany dotyczą pracodawców delegujących na terytorium Polski, ale nie pozostaje ona bez znaczenia dla firm wysyłających pracowników za granicę.
Następnie głos zabrał Pan Dariusz Górski, Ekspert Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy, który szeroko omówił nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz szczegółowo przedstawił przebieg postępowań np. przy wniosku o egzekucję kar i grzywien.
Po omówieniu polskiej ustawy o delegowaniu pracowników i krótkiej przerwie otwarto panel poświęcony perspektywom rynku unijnego i możliwym zmianom prawnym. Głównym tematem była oczywiście propozycja nowej Dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników. Zmiana ta wzbudza wiele obaw i stanowi poważne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców, którzy legalnie wysyłają swoich pracowników za granicę. Do panelu zaprosiliśmy
ponownie Panią Dyrektor Agnieszkę Wołoszyn,
Panią Danutę Jazłowiecką Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego,
Panią Irmfried Schwimann - Zastępcę Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP w Komisja KE, która reprezentowała gabinet Pani Komisarz E. Bieńkowskiej,
Panią Magdalenę Klimczak-Nowacką, Radcę w Wydziale Zatrudnienia, Polityki Społecznej i Równości Szans w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli
Pani Dyrektor Agnieszka Wołoszyn i Pani Magdalena Klimczak wprowadziły zebranych w tematykę Rewizji Dyrektywy, omawiając zaproponowane zmiany oraz działania reprezentowanego Ministerstwa w tym w zakresie. MRPiPS mimo odrzucenia tzw. żółtej kartki dalej prowadzi rozmowy starając się przekonać Komisję do polskich racji. Następnie głos zabrała Pani Danuta Jazłowiecka, Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, która opisała nastroje panujące w Komisji i Parlamencie, możliwe scenariusze i działania, które powinni podjąć polscy przedsiębiorcy, aby stanowiąc silny front przeciwstawić się zaproponowanym zmianom. Pani Poseł zaznaczyła, że obecna propozycja nie koniecznie okażę się tą ostateczną wersją i w Dyrketywie może się jeszcze wiele zmienić. Pani Jazłowiecka podkreśliła również jak często wykorzystany jest argument tzw. dumpingu socjalnego utożsamianego z konkurowaniem niższymi kosztami pracy m.in. poprzez pracowników delegowanych. Przewodnicząca podkreśliła również skalę nadużyć, dyskryminacji i nieproporcjonalności stosowanych wobec polskich przedsiębiorców.
Następnie Pani Schwimann podzieliła się z zebranymi gośćmi informacjami o płacach minimalnych w Europie, pracach podejmowanych w jej Dyrekcji, a także o sygnałach docierających z różnych stron o sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw. Pani Schwimann zobowiązała się do pochylenia się nad możliwymi konsekwencjami wprowadzenia zmian w Dyrektywie o delegowaniu pracowników i zaangażowanie jej Dyrekcji w ewentualną współpracę. Zmiana ta dotyczyć przecież będzie w przeważającej skali małych i średnich przedsiębiorstw.
Panel sprowokował do wielu pytań z sali o kierunek i cel zmian. Niestety tak jak już wielokrotnie pisaliśmy w stanowiskach można dojść do wniosku, że celem propozycji jest wyeliminowanie rosnącej konkurencji i opłacanie składek w kraju przyjmującym.
Stali goście naszych Konferencji, Eksperci prawa niemieckiego z Kancelarii ZJPL Pietrzyk, Znyk, Jaworski, Lewandowski sp.p,, Mecenas Michał Jaworski i Richard Pietrzyk omówili najważniejsze zmiany w prawie niemieckim.
Panowie przedstawili m.in. propozycje w ustawie o użyczaniu pracowników jak np. wprowadzenie maksymalnego czasu – 18 miesięcy u jednego pracodawcy, grożące kary – 30.000 tys.euro zarówno dla przedsiębiorstwa użyczającego i użytkownika za złamanie przepisów. Przypomnieli także zebranym o wchodzących w przyszłym roku nowych stawkach płacy minimalnej z podziałem na branże. Panowie omówili również nastroje pracodawców i rządu do zaproponowanych zmian w Dyrektywie o delegowaniu pracowników.Prelegenci podzielili się również ciekawymi danymi dotyczącym przeprowadzonych przez niemieckie organy celne kontroli:
Łącznie w 2015 roku niemieckie organy celne przeprowadziły 43 637 kontroli, z czego 16 681 dotyczyło kontroli w branży budowlanej, 3 400 w transporcie i spedycji. W wyniku przeprowadzonych kontroli zostało wszczętych 2 847 postępowań w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia (w tym 705 na podstawie odpowiednich zapisów ustawy MiLoG, 2 061 na podstawie AEntG i 81 na podstawie AÜG).
Łączna wartość grzywien nałożonych przez organy celne w 2015 r. za naruszenia regulacji o minimalnym wynagrodzeniu wynosiła 43,4 min Euro. Największe kary dotyczyły branży budowlanej (ponad 10 mln Euro i czyszczenia budynków (ponad 2 mln), oraz sektoru użyczania (ponad 1 mln), sektora opieki (497 042,42 Euro).
W kolejnym panelu zasiedli Eksperci z dziedziny koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Pani Marzena Brauhoff - Kierownik Zespołu Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, Sekretarz Generalny Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.
Robert Wójcik - Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grzegorz Chwiejda - Starszy specjalista w Departamencie Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS.
Pani M. Brauhoff omówiła działania Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego oraz najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Omawiając Praktyczny Poradnik zaznaczyła, że nie wiąże on prawnie, a stanowi on jedynie wsparcie dla instytucji, pracodawców i obywateli.
Pan Robert Wójcik przedstawił przebieg i ocenę współpracy między instytucjami właściwymi państw członkowskich oraz problemy prawne koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w odniesieniu do delegowania pracowników. Pan Dyrektor przedstawił również m.in. etapy procedury dialogu i koncyliacji oraz działanie Komisji Pojednawczej.
Natomiast Pan Grzegorz Chwiejda omówił praktyczne zagadnienia związane z wydawaniem zaświadczeń A1 w świetle przepisów prawa wspólnotowego. Wprowadził uczestników w tematykę koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz podstawowych różnic między delegowaniem pracowników na podstawie art. 12 Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 oraz pracą dwóch krajach regulowaną art. 13 tego rozporządzenia.
Ostatnią część poprowadziła Pani Mecenas Joanna Torbé, która omówiła praktyczne aspekty modeli delegowania i pracy w dwu krajach oraz najważniejsze orzecznictwo i interpretacje wydawane przez odpowiednie organy. Na prośbę organizatorów w wystąpienie Pani Mecenas zostały włączone pytania wcześniej przesyłane przez uczestników Konferencji. Zadawane pytania dotyczyły m.in. obrotów, konieczności podlegania ubezpieczeniu na miesiąc wcześniej przy delegowaniu z art. 12 rozporządzenia 883/2004, terminu wypłaty wynagrodzenia. Poinformowała również o podejmowanych wspólnie z Sekcją Agencji Opieki inicjatywach i działaniach mających na celu uzyskanie ważnych dla przedsiębiorców stanowisk m.in. z Komisji Europejskiej.
Mecenas omówiła również jedną z najistotniejszych dla przedsiębiorców zmian – a mianowicie tzw. rozporządzenie składkowe tłumacząc skutki zmienionego przepisu.
Wystąpienia zakończyła sesja pytań i odpowiedzi, która wzbudziła wiele emocji i gorącą dyskusję pomiędzy uczestnikami i prelegentami. Po ostatniej odpowiedzi przyszedł czas na zakończenie Konferencji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w dyskusji a prelegentom za trud włożony w znakomite przygotowanie wystąpień.
Do zobaczenia za rok!