Konferencja 2018
VI Konferencja SAO: Delegowanie pracowników do UE – niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa? odbyła się 10 października 2018 w Warszawie w Hotelu Double Tree by Hillton. Wydarzenie otworzył Krzysztof Jakubowski, Przewodniczący Sekcji Agencji Opieki i Wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia a także gość specjalny Pani Profesor Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pani Profesor przywitała wszystkich uczestników i podkreśliła, że przed przedsiębiorcami delegującymi pracowników do krajów UE jest dużo zmian. Jej zdaniem ta coroczna inicjatywa oraz inne działania Sekcji Agencji Opieki i Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia odgrywa bardzo ważną rolę w edukowaniu przedsiębiorców w tym agencji zatrudnienia w zakresie poruszania się na rynku europejskim. Pani Profesor zaznaczyła, że poziom wiedzy przekazywanej podczas corocznej konferencji SAO dotyczącej delegowania jest bardzo wysoki.
Z kolei Krzysztof Jakubowski, w swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom zmiany demograficzne jakie zachodzą u naszych zachodnich sąsiadów oraz związane z tym szanse i wyzwania dla firm z branży opiekuńczej. Wskazał, że rynek opieki rozrasta się, a potrzeby w tym zakresie będą się zwiększały, co stanowi wyzwanie zarówno dla decydentów państw przyjmujących jak i polskich przedsiębiorców.
Pierwszy panel – Panel Europejski koncentrował się na tematyce dotyczącej planowanych zmian w Pakiecie Mobilności, Dyrektywie 96/71/WE, Europejskim Urzędzie ds. Pracy a także zmianach w rozporządzeniach883/2004 i987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W Panelu tym wzięły udział: Pani Poseł Danuta Jazłowiecka z Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, Pani Margareta Przybyła, Doradczyni Poseł Danuty Jazłowieckiej, Pani Grażyna Sypniewska, Główny Specjalista w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Pani Mecenas Joanna Torbé z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé i Partnerzy.
Jako pierwsze głos zabrały europosłanka Danuta Jazłowiecka i jej doradczyni Margareta Przybyła. Panie omówiły przyszłe zmiany w obszarze mobilności pracy i usług oraz ich skutki dla branż. Przedsiębiorstwom delegującym przyjdzie się zmierzyć z trzema zasadniczymi zmianami, które dotyczą: długości okresu delegowania, wynagrodzenia pracowników delegowanych oraz układów zbiorowych. Pani Poseł podkreśliła, że Państwa członkowskie mają dwa lata na transpozycję dyrektywy do krajowego porządku prawnego, a nowe zasady mogą być egzekwowane dopiero od momentu wejścia w życie dyrektywy - tj. od 30 lipca 2020. Prelegentki wskazały uczestnikom na podstawie odpowiedzi Komisji Europejskiej jak liczyć okresy delegowania w poszczególnych przypadkach. Równie ważną częścią wystąpienia był elektryzujący wszystkich temat Europejskiego Urzędu Pracy (ang. European Labour Authority - ELA), który ma rozpocząć prace już w drugiej połowie 2019 roku.
Pani Grażyna Sypniewska przedstawiła uczestnikom stan prac i założenia po negocjacjach w Radzie UE w zakresie projektowanych zmian rozporządzeń 883/2004 i 987/2009. Prelegentka zwróciła uwagę, że proces nowelizacji nie został jeszcze zakończony więc może ulegać dalszym zmianom. Pani Sypniewska szczegółowo omówiła planowane zmiany, a także wskazała na negatywne stanowisko Polski wobec tych planów wyrażane zdecydowanie do końca prac w grupie roboczej,
Ostatnia w panelu głos zabrała Mecenas Joanna Torbé, która omówiła definicję zastępowania na potrzeby koordynacji zabezpieczenia społecznego i dyrektywy 96/71/WE. Uczestników szczególnie zainteresował temat przyczyn cofania formularzy A1, który został szczegółowo omówiony.
Drugi Panel dotyczył skutków zmian prawnych w zakresie nowej Dyrektywy i Pakietu Mobilności w poszczególnych krajach. W trakcie prelekcji eksperci skupili się na Francji i Niemczech. W tym panelu głos zabrali: Mecenas Hanna Goutierre, Krzysztof Jakubowski, Mecenas Joanna Torbé, Mecenas Sylwester Minartowicz, a także Mecenas Michał Jan Jaworski i Mecenas Richard Pietrzyk.
Pierwsza głos zabrała Mecenas Goutierre z Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji, która wskazała na problemy i pułapki prawne z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy z Polski zarówno w zakresie delegowania pracowników do Francji jak i podczas zakładania tam firm. Prelegentka wskazała z jakimi sytuacjami i żądaniami mogą spotkać się Polscy pracodawcy ze strony kontrolujących służb, zwróciła także uwagę na wymiar kar. Szczególnie przydatny okazał się wykaz dokumentów o jakie może ubiegać się francuska kontrola.
Praktykę instytucji kontrolujących w kontekście nowej dyrektywy na terenie Niemiec omówił Mecenas Sylwester Minartowicz. Mecenas wskazał jakie mogą być niebezpieczne elementy umów z pośrednikami. Uczestników szczególnie zainteresował zakres działań jaki przysługuje Niemieckiej Izbie Celnej.
Szczególną sytuację delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec omówili prawnicy z kancelarii ZJLP International Lawyers. Mecenasi Michał Jan Jaworski i Richard Pietrzyk zwrócili uwagę na zakres stawki minimalnej w Niemczech i planowane zmiany w tym zakresie po 1 stycznia 2019 w poszczególnych branżach.
Trzeci, ostatni już Panel dotyczył Polski – praktyki i orzecznictwa. W panelu tym głos zabrali: Pani Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS wraz z pracownikiem Departamentu Panem Krzysztofem Delert-Urbanem, a także Mecenas Joanna Torbé.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazali optymistycznie, że rynek delegowania rośnie, a liczba wydawanych zaświadczeń A1 z roku na rok zwiększa się. Uwadze uczestników spotkania nie umknął też temat współpracy pomiędzy instytucjami z krajów przyjmujących, a Polską w zakresie weryfikacji zaświadczeń A1.
Ostatnie wystąpienie należało do Mecenas Joanny Torbé, która podsumowała najważniejsze zmiany prawne, orzecznictwo i praktykę w zakresie delegowania. Uczestnicy ze szczególnie dużą uwagą słuchali informacji o możliwości delegowania obywateli Ukrainy do Niemiec.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu! Jak co roku sala wypełniona była po brzegi. Cieszymy się, że wielu z Państwa mogliśmy gościć po raz kolejny – to zawsze najlepsza ocena naszych wydarzeń. Szczególne podziękowania należą się Prelegentom, którzy profesjonalnie i merytorycznie przygotowani przedstawili najbardziej aktualną wiedzę prawną. Szczególnie dziękujemy za zaangażowanie oraz chętne i wyczerpujące odpowiedzi na liczne pytania zarówno te zadawane na sali jak i w kuluarach.
Do zobaczenia za rok!
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć:
powrót