Oświadczenie SAO
Manifest
Wielu z Was zapewne słyszało o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą starzejące się społeczeństwo i boomie, jaki w związku z tym dotknął branżę opiekuńczą. Najbogatsze kraje UE desperacko szukają opiekunek do osób starszych, nasz kraj także ich potrzebuje. Tysiące Polek jest już zatrudnionych w tym zawodzie, jednak wiele z nich bez umowy.
Statystyki mówią, że aż 200 tys. (sic!) podejmuje się pracy „na czarno” w Niemczech. Drugie tyle pracuje na terenie Polski i pozostałych krajów UE.
Często ich ufność jest wykorzystywana przez zorientowanych na zysk pośredników. Zdarza się, że padają ofiarami dramatycznych sytuacji; zostają sprzedane do domu publicznego lub do innej niewolniczej pracy. Takim zdarzeniom trzeba zapobiegać.
Wciąż za mało mówi się o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą korzystanie z usług nieznanego pośrednika, pobyt w obcym miejscu, nieznajomość języka danego kraju oraz brak świadczeń zdrowotnych i emerytalnych, które gwarantuje tylko legalna praca.
Doświadczenie i obserwacje skłoniły nas do powołania w ramach SAZ Sekcji Agencji Opieki (SAO). Powstała, by wyjść naprzeciw problemom, z jakimi zmagają się polskie opiekunki. Szczególnie mamy na uwadze los tych z nich, które nieświadome zagrożeń, podjęły nielegalną pracę. Prawdziwy ich dramat rozpocznie się dopiero, gdy wejdą w wiek emerytalny. Nikt nigdy nie szacował kosztów społecznych i ekonomicznych, jakie pociągnie za sobą to zjawisko. Chcemy rzucić światło na tę kwestię.
Chcemy otworzyć oczy tym, którzy problemu pracy „na czarno” nie dostrzegają. Wiemy, że niezbędna jest szczegółowa analiza działań, które mogłyby zmniejszyć skalę tego zjawiska. Oprócz działań edukacyjnych i profilaktycznych dużą rolę odgrywają konieczne uregulowania prawne.
Apelujemy do władz polskich i niemieckich o przeciwdziałanie nielegalnej pracy! Zależy nam na tym, by rozpocząć dialog z władzami, z ZUS, organizacjami pozarządowymi i środowiskami opiniotwórczymi, bo chcemy wspólnie opracować metody skutecznej walki z pracą „na czarno”.
Przyłączcie się do pracy nad osiągnięciem wspólnych celów!
Nasze cele
Nasze działania będą zmierzać do celów, określonych poniżej:
Dla społeczeństwa:
- Dostarczanie rzetelnych, merytorycznych informacji na temat branży oraz opieki nad osobami starszymi w kontekście postępującego procesu starzenia się społeczeństw
- Tworzenie otwartego forum branżowego dla rozwoju współpracy, prowadzenia badań i pogłębiania wiedzy
- Wspieranie projektów, które pozwolą ograniczyć zjawisko pracy „na czarno”
Dla pracowników:
- Edukacja w zakresie zagrożeń, jakie rodzi podjęcie nielegalnej pracy
- Pomoc prawna dla ofiar handlu ludźmi i czarnego rynku pracy
- Monitoring rynku agencji opiekuńczych i promocja idei społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)
Dla podmiotów gospodarczych:
- Promocja pozytywnego wizerunku branży wśród pracowników, klientów i kręgów opiniotwórczych
- Propagowanie dobrych praktyk w opiece nad osobami starszymi
- Aktywny dialog z podmiotami mającymi wpływ na przyszłość i rozwój branży opiekuńczej w Polsce
- Likwidowanie przeszkód prawnych, które blokują rozwój całodobowej opieki domowej w naszym kraju