Jak odróżnić nieuczciwego pośrednika od legalnej agencji?
Przed wyjazdem
Szukając pracy za granicą nietrudno jest natrafić na oszustów. Wydajesz pieniądze na wyjazd, po czym na miejscu okazuje się, że nie ma dla Ciebie pracy, a pośrednik staje się nieuchwytny. Aby uchronić się przed tego typu sytuacjami, uważnie przyglądaj się wszystkim ogłoszeniom o pracę. Nigdy nie ufaj ofertom, w których podany jest jedynie rodzaj pracy oraz numer kontaktowy! Agencja działająca legalnie publikuje pełną nazwę, numer NIP i REGON. Podany jest również dokładny adres siedziby, do której możesz się udać i porozmawiać osobiście. Na podstawie numeru certyfikatu możesz sprawdzić wpis do rejestru agencji zatrudnienia na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Ogłoszenia agencji są publikowane na znanych portalach pracy oraz jej własnej stronie internetowej. Warto również zasięgnąć opinii wśród znajomych oraz sprawdzić te, które polecają inne opiekunki.
Nie płać za znalezienie pracy! Legalna agencja pracy nie ma prawa pobrać od Ciebie żadnej opłaty. Wyjątkiem są tutaj koszty faktycznie poniesione przez agencję, związane ze skierowaniem pracownika do pracy, np. tłumaczenia. Są one uwzględnione w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 85 ust. 2 pkt. Jeśli wpłacisz pieniądze pośrednikowi, który działa nielegalnie, nie masz gwarancji pracy, wynagrodzenia czy zwrotu poniesionego wkładu.
Nie wyjeżdżaj bez umowy! Powinna ona być sporządzona w języku polskim. Jeśli jest napisana w obcym Ci języku lub w języku prawniczym, którego nie rozumiesz – nie podpisuj. Nigdy nie podpisuj umowy pod presją lub takiej, której nie przeczytałeś! Sprawdź, czy umowa zawiera obowiązkowo wymagane dane: miejsce i rodzaj pracy, okres i warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia.
Decydując się wyjechać w charakterze opiekunki do Niemiec pamiętaj, iż agencja powinna wymagać od Ciebie znajomości języka, choćby w stopniu podstawowym.
W trakcie trwania kontraktu
O legalności zatrudnienia świadczy zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych oraz do właściwego urzędu skarbowego. Potwierdzeniem dokonania tych czynności przez pracodawcę jest comiesięczne wystawianie druku RMUA oraz coroczne wystawianie druku PIT 11.
W przypadku jakiejkolwiek problemowej sytuacji zaistniałej w czasie trwania kontraktu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do agencji. Taka pomoc zawsze zostanie Ci udzielona. Nieuczciwy pośrednik pozostawi Cię samego i pozostanie nieuchwytny.
Po powrocie z kontraktu
Po zakończeniu współpracy z agencją otrzymasz odpowiednie dokumenty. Jeśli pracowałeś/łaś na umowę o pracę – będzie to świadectwo pracy, a w przypadku umowy cywilno-prawnej agencja na Twoje życzenie wystawi zaświadczenie o okresie zatrudnienia.
powrót