Skarga SAO do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia informuje, że w dniu 12 listopada 2020 r. skierowało skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z emisją, w dniach 31 października oraz 3 listopada 2020 r., na antenie TVN24 i TVN, reportażu pt.
Zdaniem naszej organizacji program ten w znaczący sposób naruszył zasady etyki i rzetelności dziennikarskiej. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia i przynależąca do niego Sekcja Agencji Opieki stoją na stanowisku, że kwestie związane z opieką domową osób starszych, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, są tematem ważnym społecznie. Jest on złożony i wymaga podejmowania go w mediach w sposób odpowiedzialny. W programie doszło do pomieszania wielu wątków z jakimi mierzy się branża opieki domowej, a problemy te wplecione zostały w drastyczne i jednostronne opowieści opiekunów. Co za tym idzie, dokonano swego rodzaju linczu na wszystkich przedsiębiorcach świadczących usługi opieki domowej w stosunku do osób starszych.„Polskie opiekunki – towar na eksport”.
W skardze skierowanej do KRRiT zawarliśmy następujące przesłanki świadczące o uchybieniach:
- Dziennikarz powinien sprawdzić prawdziwość zebranych materiałów, a na etapie ich wykorzystania konieczne jest wszechstronne, a nie selektywne przekazanie informacji, niedziałanie pod z góry założoną tezę oraz rozważenie powagi stawianych zarzutów. Jesteśmy zdania, że materiał nie spełnił tego wymogu.
- Program tworzony był z założeniem z góry przyjętej tezy i zamiarem wzbudzenia u widza przekonania, że prezentowane w nim zdarzenia dotyczą całej branży opieki domowej, a nie jedynie poszczególnych podmiotów. Konsekwencją jest wywołanie u potencjalnego odbiorcy odczucia, że wszystkie agencje świadczące usługi opieki działają na czarnym rynku. Służyć miał temu selektywny i celowy dobór bohaterów programu.
- W Programie pojawiają się informacje, które są w sposób oczywisty nieprawdziwe m. in.:
- posiadanie lub nieposiadanie formularza PD A1 nie jest kryterium decydującym o legalności, bądź nielegalności zatrudnienia – a taka teza zawarta jest w materiale,
- przedstawiona w programie struktura świadczenia usług opieki jest nieprawdziwa i wygląda zgoła inaczej. W naszej opinii reporterka mogła pozyskać rzetelne i prawdziwe informacje na ten temat,
- w programie poinformowano opinię publiczną, że przedsiębiorcy działający w branży opieki domowej prowadzący działalność w Polsce zgodnie z prawem to przestępcy.
- Odbiorca programu nie uzyskał rzetelnej wiedzy na temat istotnych okoliczności, które mogłyby wpływać na ocenę wiarygodności zarzutów i formułowanych tez. Tymczasem rolą prasy jest przedstawienie faktów w celu otwarcia dyskusji, zasygnalizowania zagrożeń i wyrobienia sobie przez czytelnika, czy widza własnej opinii. U podstaw tego twierdzenia leży założenie, że prasa przedstawia fakty, a nie – jak uczyniono to w programie – je kreuje. Program stawia w negatywnym światle nie tylko podmioty działające na czarnym rynku [nie prezentuje zatem tylko zdarzeń w odniesieniu do przedsiębiorców działających nielegalnie], ale przede wszystkim kreuje taki obraz, z którego przeciętny odbiorca wyrabia sobie negatywny obraz całej branży usług opieki domowej.
- Materiał jest nie tylko nie zgodny z prawem, ale także szkodliwy społecznie. Nie tylko przez zawarte w nim tezy i wybiórczy dobór faktów, ale także przez słownictwo, którym się posługuje. Nazwanie opiekunów osób starszych „niewolnikami”, „towarem na eksport”, czy „maszynami do zarabiania pieniędzy” – poniża całą tę grupę zawodową, która jest zawodem społecznie niezwykle istotnym, a jednocześnie deficytowym.
Pełna treść skargi : TU
powrót